NA DANAŠNJI DAN: Zlatna generacija izborila plasman u KUP UEFA

Objavljeno: 16:10, 19 Juni 2022

Na današnji dan, 1977. godine, fudbaleri Slobode su izborili svoj prvi nastup u KUP-u UEFA, tada drugom po snazi evropskom takmičenju.

Sloboda je tu blistavu sezonu završila na trećem mjestu, iza Crvene zvezde koja je bila superiorni šampion, te Dinama koji je “crveno-crnim” pobjegao tek dva boda.

Utakmica 34. kola igrana je 19. juna 1977. godine na stadionu Tušanj u Tuzli, a Slobodi je gostovao Radnički iz Niša.Oko 8.000 Slobodinih navijača moglo je uživati u sigurnoj pobjedi od 2:0. Prvi gol je postigao Jovan Geca u 32. minuti utakmice. Mersed Kovačević je probio odbranu Radničkog na lijevoj strani terena, uposlio je Gecu kojem nije bilo teško da sa penala pogodi protivnički gol za vodstvo Slobode. Već tada je bilo jasno da su “crveno-crni“ sigurni u Europi. Drugi pogodak postigao je Kovačević na asistenciju veznog igrača Fuada Mulahasanovića.

Nakon utakmice igrači Slobode su zajedno sa trenerom Gerumom trčali pobjednički krug, a publika je na nogama aplaudirala više od deset minuta. Sloboda je sasvim zasluženo zauzela treće mjesto na prvoligaškoj tabeli, što je u tom trenutku bio najveći klupski uspjeh.

Po okončanju utakmice neki od glavnih aktera sezone iz snova dali su kratke izjave reporterima Televizije Sarajevo, Oslobođenja i Fronta Slobode.

Đorđe Gerum, trener: “Zasluženo smo osvojili treće mjesto, iako smo u drugom dijelu prvenstva imali oscilacija. Bili smo bolji od ostalih konkurenata za treće mjesto. Radujem se ovom uspjehu našeg tima. Čestitke zaslužuju i fudbaleri Radničkog, koji su igrali veoma korektno“.

Mustafa Hukić, kapiten: “Našem uspjehu nema prigovora. Ova generacija je to i zaslužila. Bila bi velika nepravda da nismo izborili plasman u Kup UEFA“.

Dževad Šećerbegović, najbolje ocijenjeni igrač prvenstva: “Bilo je teško, jer smo bili opterećeni posebno kad smo čuli da je Partizan došao u vodstvo na Koševu. Ipak, nismo dozvolili nikakvo iznenađenje i našli smo se tamo gdje nam je mjesto“.

(Izvještaj sa utakmice Sloboda-Radnički, Oslobođenje, 20. juni 1977)

SLOBODA - RADNIČKI 2:0 (2:0)

Prvenstvena utakmica 34. (posljednjeg) kola Prve savezne lige Sloboda-Radnički 2:0. Stadion u Tušnju. Teren travnat i odličan za igru. Vrijeme sunčano i toplo. Gledalaca oko 8 000. Strijelci: Geca u 32. i Kovačević u 42. minutu. Sudija: Dušan Maksimović (Novi Sad ) -9. Žutih i crvenih kartona nije bilo.

SLOBODA: Cakić 8, Hadžić 8, Miličić 7, Jašarević 8 (S. Ibrić -), Verlašević 6, Alibegović 8, Kovačević 8 (Blagojević -), Mulahasanović 8, Geca 8, Hukić 7, Šećerbegović 9.

RADNIČKI: Milenković 7, Stefanović 6, Z. Tasić 6, Kovačev 7, Vojinović 7, Vasović 6, Pešić 6 (M. Petrović -), Đorđević 5, Panajotović 6 (S. Petrović -), Antić 6, Milošević 6.