Sloboda poražena od Borca

Objavljeno: 09:58, 22 Maj 2023

U 32. kolu m:tel Premijer lige BiH crveno-crni su na Gradskom stadionu u Banja Luci poraženi od Borca sa 3:2.

U jednoj do kraja rezultatski neizvjesnoj utakmici na kraju je slavio domaći tim. Početak susreta nije donio veća uzbuđenja igralo se pretežno na sredini terena, a naši momci iz prve prilike na utakmici dolaze u vodstvo. Delić je šutirao sa distance i odličnim udarcem matirao golmana domaćih za 0:1. U idućem napadu na drugoj strani opasan je bio Ninković, no Bukvić sa lakoćom zaustavlja njegov udarac.

Uslijedio je zatim period igre u kojem su izabranici Danijela Pranjića bili konkretnija ekipa na terenu. U 13. minuti Osmić je isprobao svoj udarac koji odlazi preko gola. Tri minute kasnije nova prilika za naš tim. Delić je iskoristio grešku domaće odbrane, povukao je kontranapad, izgledalo je kao bezizlazna situacija za Borac, međutim trojica naših fudbalera nisu uspjeli iskoristiti višak. Udarac Vranješa odlazi daleko pored gola. Mehmedović je u 20. minuti mogao udvostručiti prednost. Kapetanović je prošao po lijevoj strani i centrirao, Mehmedović prima loptu i šutira, no Ćetković zaustavlja njegov udarac.

Novu priliku naše desno krilo imalo je 9 minuta kasnije. Nakon solo prodora šutirao je sa vrha šesnaesterca, ali nedovoljno precizno da ugrozi gol domaćih. Uslijedila je kazna za pormašene prilike, a Borac dolazi do izjednačenja. Najprije je udarac Subića zaustavio Bukvić, lopta se odbija u korner. Nakon kornera zatresla se prečka našeg tima, a u nastavku akcije Lazić glavom pogađa za 1:1. Do kraja prvog poluvremena naš tim je mogao do novog vodstva.

U 39. minuti Kurtalić fantastično progirava Vranješa, koji se oslobodio svog čuvara i šutirao, no Ćetković je ponovo bio na visini zadatka. Ono što nije uspio u 39. Vranješ je uradio u 41. minuti. Kapetanović je centrirao, Delić glavom prebacuje do Vranješa koji trese mrežu domaćih, a pogodak je poništen zbog nedozvoljene pozicije. Nakon ponovljenog snimka jasno se vidi da je naš napadač bio u liniji sa posljednjim odbrambenim igračem Borca, da je pogodak regularan i da je trebao biti priznat. Bilo je to ujedno sve u zanimljivom prvom poluvremenu.

Drugih 45 minuta ponudilo je dosta uzbuđenja pred golom obje ekipe. U 48. minuti Tatar je isprobao svoj udarac sa dvadesetak metara, istakao se Bukvić odličnom intervencijom. Na drugoj strani 5 minuta kasnije opasan je bio Vranješ, međutim njegov udarac odlazi preko gola. Kada se činilo da je  uspostavio terensku inicijativu uslijedio je šok za naš tim. Nakon našeg kornera, fudbaleri Borca su istrčali kontru, Blagaić je izašao sam pred Bukvića i matirao ga za potpuni preokret domaćeg tima.

Naši momci nisu se predavali. U 67. minuti Alić je nakon solo prodora prijetio, ali ponovo se na golu Borca istakao Ćetković. Ipak,  7 minuta kasnije se upisuje u listu strijelaca. Nakon prelijepe akcije Maksimović iz prve sa lijeve strane upošljava, Alića koji postiže pogodak za veliku radost naših fudbalera. Nažalost, radost je trajala samo jednu minutu. Već u idućem napadu Borac ponovo dolazi do prednosti. Nesmotrenost naše odbrane iskoristio je Blagaić koji šutira i pogađa stativu, lopta se odbija do Kulašina koji psotavlja konačan rezultat utakmice, Borac - Sloboda 3:2.

U narednom, ujedno i posljednjem kolu domaćeg prvenstva, naši fudbaleri na Gradskom stadionu Tušanj dočekuju sarajevski Željezničar. Crveno-crnima je pobjeda  neophodna kako bi obezbijedili opstanak u društvu najboljih bh. klubova.

Na susretu protiv Borca od prve minute nastupili su Bukić, Jusić, Osmanković. Kapetanović, H.Beganović. Osmić M., Kurtalić, Mehmedović, Delić, Bekić i Vranješ. Još su nastupili Varešanović. Maksimović, Pervan, Komazec i Alić.