Djevojke prvakinje Prve ženske lige FBiH

Objavljeno: 19:47, 27 Maj 2023

U 22. kolu Prve ženske lige FBiH naše djevojke remizirale su u Posušju sa Interom 2:2, čime su osvojile prvo mjesto u ligi i u narednoj sezoni će se takmičiti u Premijer ligi BiH.

Na samom početku susreta, već u prvoj minuti šok za našu ekipu. Iz kornera je centrirala Marić, a Landeka dovodi domaće u vodstvo od 1:0. Uprkos ranom pogotku, naše djevojke nametnule su svoj ritam igre, uspostavile su dominaciju na terenu, a vrlo brzo došle su do izjednačenja.  U 9. minuti Topalović je šutirala sa distance, a njen udarac je izblokiran i lopta odlazi u korner. Upravo nakon ubačaja iz ugla crveno-crne dolaze do izjednačenja. Aljić je odlično centrirala, a Milkunić udarcem glavom i fantastičnim pogotkom je pokazala zbog čega je uz našu Bojanu Petrović najbolji štoper prvenstva.

Naše djevojke nastavile su sa napadima. Prijetila je u 21. minuti Zolotić iz slobodnog udarca, bila je neprecizna. Neprecizna je bila i Petrović u 32. minuti, a Topalović je minutu kasnije mogla dovesti naš tim do potpunog preokreta. Selimović je odlično prošla po lijevoj strani i centrirala, a Topalović glavom šutira pored gola. Do kraja prvog poluvremena vrijedi spomenuti priliku Tomić čiji udarac nakon solo prodora odlazi pored gola naše golmanice Delić.

Prva prilika u nastavku bila je pred golom našeg tima. U 49. minuti Tomić je šutirala sa vrha šesnaesterca, a njen udarac prolazi pored lijeve stative našeg gola. Već u idućem napadu uslijedila je kazna. Aljić se odlično oslobodila protivničke igračice i fantastičnim pasom pronašla Tutnjić, naša napadačica nesebično upošljava Topalović koja postiže svoj 33. pogodak u sezoni za potpuni preokret na utakmici i veliko slavlje naše ekipe.

U 57. minuti mogla je Tutnjić povećati vodstvo. Aljić je ponovo uputila dobar pas, Tutnjić je pokušala preći golmanicu domaćih koja se istakla odličnom intervencijom. Kada su svi mislili da će naš tim susret mirno privesti kraju, uslijedio je dramatičan i neizvjestan kraj susreta.

Najprije u odličnoj prilici za izjednačenje našla se Čutura čiji udarac u posljednji čas sa linije gola zaustavlja odlična Selimović. Domaći su nastavili sa pritiskom, a u 83. dosuđen je jedanesterac za Inter. Odgovornost je preuzela Tomić koja pogađa za 2:2. Do kraja susreta Inter je pogodio i prečku, no rezultat se nije mijenjao, ostalo je Inter - Sloboda 2:2.

Novim osvojenim bodom naše djevojke ostale su na prvom mjestu Prve ženske lige FBiH sa 42 osvojena boda, odnosno jednim više od drugoplasiranog Intera. Kroz čitavo prvenstvo krasilo ih je zajedništvo, dobra atmosfera, što se uz kvalitetu odrazilo i na sam teren. Postigle su najviše pogodaka u ligi 115, dok je odbrana kapitulirala u samo 5 navrata. Jedina su neporažena ekipa u prvenstvu što pokazuje da su sasvim zasluženo ponijele epitet najbolje ekipe u ligi.

Djevojkama sada slijedi zasluženo slavlje i odmor, a nakon toga pripreme za nove izazove i utakmice u najelitnijem rangu ženskog bh.fudbala. Od prve minute na susretu protiv Intera nastupile su Delić, Selimović, Milkunić, Petrović, Mešić, Hasanović, Zolotić, Bilalić, Aljić, Tutnjić i Topalović. Priliku za igru u nastavku je dobila i Lejla Ahmić.