Sloboda se pred prepunim stadionom Tušanj oprostila od Premijer lige BiH

Objavljeno: 13:56, 29 Maj 2023

U 33. kolu m:tel Premijer lige BiH, fudbaleri Slobode poraženi su na Gradskom stadionu Tušanj od Željezničara 2:1. Naš klub će tako nažalost od naredne sezone nastupati u Prvoj ligi FBiH.

Slobodi je za opstanak u najelitnijem rangu bh. fudbala bila neophodna pobjeda i jedan remi u jednoj od 4 preostale utakmice direktnih konkurenata za opstanak. Međutim, uprkos porazu, nakon odigranog posljednjeg kola i pobjeda Posušja, Tuzla Cityja, Igmana i Sloge Meridian, crveno-crnima ne bi odgovorala ni potencijalna pobjeda protiv Željezničara.

Prije samog početka susreta, navijači na prepunom Tušnju, njih 9 hiljada, pozdravilo je našu žensku selekciju, koja je nedavno osvojila titulu Prve ženske lige FBiH. Djevojke su impresivno došle do pehara. Ostvarile su 19 pobjeda i 3 remija. Jedina su neporažena ekipa u ligi sa nevjerovatnom gol razlikom 115:5, a od naredne sezone će nastupati u Premijer ligi BiH. Prošetale su tartan stazom sa medaljama i peharom, sa tribina je odzvanjalo šampioni, šampioni i sigurno da će u narednoj, a ujedno i debitantskoj sezoni u Premijer ligi, naše djevojke imati veliku podršku naših navijača.

Početak susreta protekao je u početnom ispitivanju snaga. Prva prilika viđena je u 5. minuti susreta. Santos je šutirao sa distance, a Bukvić odličnom intervencijom zaustavlja njegov udarac. Samo dvije minute kasnije šok na Tušnju. Santos izlazi jedan na jedan sa Bukvićem kojeg vara i dovodi svoj tim u vodstvo.

Pokušao je naš tim brzo doći do izjednačenja. Već u idćem napadu odlična prilika za crveno-crne. Delić je uposlio Vranješa koji je centrirao i pokušao pronaći Bekića, a ispred našeg ofanzivca u posljednji čas reaguje odbrana gostiju. Nekoliko minuta kasnije Vranješ je ponovo bio opasan po gol Željezničara. Šutirao je sa dvadesetak metara, a Muftić krajnjim naporom brani njegov udarac. Već u idućem napadu nakon kornera Jusić je šutirao glavom, no bio je neprecizan.

Do kraja prvog poluvremena vrijedi spomenuti i šansu u kojoj se našao Bekić. Delić je centrirao, Bekić primio loptu u šesnaestercu Željezničara, no nije je uspio iskontrolisati na željeni način i gosti otklanjaju opasnost. Na drugoj strani udarac glavom Krpića odlazi daleko preko gola Bukvića. Posljednju priliku u prvom dijelu imao je Vranješ iz slobodnog udarca, njegov udarac išao je direktno u Muftića. Bilo je to sve u prvih 45 minuta.

Prvu priliku u nastavku imao je Mehmedović. Cocalić najprije blokira njegov prvi pokušaj, a u nastavku akcije naš ofanzivac šutira pored gola.  U narednom napadu Makismović baca aut Pervanu koji se oslobodio svojih čuvara, prolazi po desnoj strani i upošljava Bekića koji pada u šesnaestercu gostiju. Tražili su naši fudbaleri jedanesterac, no sudija Peljto samo je odmahnuo rukom.

U 50. minuti na semaforu je stojalo 0:2. Štilić je uposlio Santosa koji ponovo izlazi sam na Bukvića i postiže svoj drugi pogodak na utakmici. Naši momci nisu se predavali, no nisu uspjeli stvoriti ozbiljnije prilike koje bi ugrozile gol sarajevskog tima. Prijetili su Osmanković nakon kornera i Vranješ udarcem sa distance, no bili su neprecizni.

U 83. minuti u odličnoj prilici našao se Šubert, no šutirao je direktno u Bendera. Dvije minute kasnije naš tim smanjuje zaostatak. Jusić se najbolje snašao u šesnaestercu domaćih i zatresao mrežu gostiju. Ipak, to je bilo sve u ovom susretu i na kraju je ostalo Sloboda - Željezničar 1:2. Domaćim porazom naš tim se nažalost oprostio od m:tel Premijer lige BiH i naredne sezone će nastupati u nižem rangu takmičenja, Prvoj ligi FBiH.

Naši najvjerniji navijači, popularne fukare, na susretu su odale počast svim žrtvama, ubijenoj tuzlanskoj mladosti na kapiji 25. maja 1995. godine.

Počast su odali i najvatreniji navijači Željezničara Manijaci, sa porukom da zločin na kapiji nikada ne smije biti zaboravljen.

Od prve minute utakmicu protiv Željezničara počeli su: Bukvić, H.Beganović, Jusić, Osmanković, Kapetanović, Kurtalić, Osmić M., Delić, Bekić, Mehmedović i Vranješ. Priliku za igru još su dobili: Maksimović, Alić, Šubert, Pervan i Husejinović.