FK Sloboda danas slavi 102. rođendan

Objavljeno: 09:53, 30 Novembar 2021
article image

Davne 1919. godine na inicijativu Mitra Trifunovića – Uče, u gradu soli je osnovan naš klub.

Učo je okupio entuzijaste, uglavnom radnike, zanatlije, ugledne ljude Tuzle i sjeveroistočne Bosne, iznio im ideju i tog 30.novembra osnovao RSD ''Gorki''. 

1927. godine klub je promijenio ime u „Sloboda“, najljepše ime na svijetu koje s ponosom nosimo i danas uz titulu jednog od najstarijih sportskih kolektiva u regionu. 

Prošli smo zabrane, progone, uspone i padove, pobjede i poraze, radosti i tuge...Cijeli vijek postojanja! Danas slavimo 102. rođendan!

Na zelenom terenu imali smo uspona i padova, igrali Zonsku ligu, a 1958. godine smo ostvarili plasman u Drugu saveznu ligu bivše Jugoslavije. Godinu kasnije po prvi put Crveno – crni su u eliti! Nastup u društvu najboljih trajao je tek jednu sezonu, no od 1969. godine stalni smo član najvišeg ranga jugoslovenskog fudbala. Sve do raspada bivše zemlje Sloboda je bila stabilan i neugodan protivnik. 

  Osvojili smo Kup prvoligaša 1971. godine kada smo u finalu savladali Željezničar (1:0). Iste godine stigli smo i na korak do osvajanja Kupa Maršala Tita, no Crvena zvezda je bila uspješnija. U jugoslovenskoj ligi trofejom Fer - playa okitili smo se šest puta.

Prvi nastup na međunarodnoj sceni ostvarili smo u sezoni 1976/77. Kup UEFA i dvoboj protiv španskog Las Palmasa. Bilo je to prvi put da su Crveno – crni pokazali svoje umijeće u jednom inostranom takmičenju. Nakon ovog izazova uslijedio je i zapažen nastup u Rapan kupu 1984. godine, a nakon rata Crveno – crni su još tri puta igrali na međunarodnoj sceni.

U okvirima bh. fudbalskih takmičenja sedam puta smo igrali finala Kupa. Naš klub je stabilan premijerligaš. Naša politika je rad i proizvodnja domaćih igrača, fair play na terenu i čuvanje istinskih sportskih vrijednosti od čega nećemo odustati. 

Naše boje su crvena i crna – MI SMO FK SLOBODA!

MI SMO FK SLOBODA
 • Sponsor Image

 • Sponsor Image
 • Legea

 • BH Telecom
 • Fitogether
 • Solana
 • Leda
 • Bingo
 • Dita
 • NLB Banka
 • Sparkasse
 • Junuzovic
 • Sarajevo Osiguranje
 • Admiral
 • Tim Gradnja
 • Sonra-Telefunken
 • Klaus Lehmann
 • Marcaffe
 • Baupartner
 • Tep Light
 • Sector Security
 • Limpio
 • AquaMont
 • Hrastik
 • Senex
 • HH Inc
 • Top Dom
 • Medz
 • DMF
 • Komunalac
 • Ingram
 • Tuzla Farm
 • Una Storia
 • GPP